Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer

Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer

2 insanın hayatını birleştirmesi evlenmesi ne kadar normalse boşanmalarıda bir o kadar normaldir. İnsanların pek çoğu Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer sorusu için araştırma yaparlar. Tecrübeli bir Avukat tüm sorulara yanıt verebilir. Bu soruların cevaplarını bu makalemizde bulabileceksiniz.

Yazı İçeriği;

  1. Anlaşmalı Boşanma Davaları
  2. Ankarada Boşanma Avukatı
  3. Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır?
  4. Çekişmeli Boşanma Davası

Anlaşmalı boşanma davası tarafların boşanma, velayet, nafaka, tazminat, mal paylaşımı gibi konularda anlaşmasıdır. Taraflar bunlardan birinde anlaşamadığı takdirde boşanma davasının anlaşmalı olarak açılabilmesi mümkün değildir. Bu durumda boşanma davası çekişmeli olarak açılacaktır. Anlaşmalı boşanma davaları, çekişmeli boşanma davalarına nazaran oldukça kısa sürmektedir.

Anlaşmalı boşanma davası beyanı için evlilik en az 1 yıl sürmelidir. Anlaşmalı boşanma davalarında taraflar hemen her konuda anlaştıkları için dava süreci uzun değildir. Yargılanma süresi davanın açıldığı şehre ve mahkemenin yoğunluğuna göre değişmektedir.

Makul sürede yargılanma hakkı; Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 6. maddesinde ve Anayasamızın 141/4. maddesinde “davaların mümkün olan süratle sonuçlandırılmasını isteme hakkı” şeklinde yer almaktadır. Ancak bazı durumlarda davaların uzama ihtimali vardır.

Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer

Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer

Ankara Boşanma Davaları

Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer sorusuna şu yanıtı verelim; Davanın sürecinde bu madde esas alınarak yol izlenmelidir. Makul sürede yargılanma hakkı, insanlık tarihinin her döneminde önemini korumuştur. Bu hak; insanlık tarihinin ilk yazılı anayasası olarak bilinen 19 Haziran 1215 tarihli Magna Carta Libertatum’da, “Kimseye hakkı ve adâleti satmayacağız, menetmeyeceğiz ve geciktirmeyeceğiz.” sözleriyle ifadesini bulmuştur.

Çekişmeli boşanma davası Adalet bakanlığının belirlediği süre 300 gündür. Yani boşanma davası 10 ay sürer. Anlaşmalı boşanma ise 30 gün olup, Boşanma dava Duruşmasının karar verilmesinden sonra, gerekçeli kararın yazılması ise 30 gün olduğundan belirlenen toplam makul süre 60 gündür. Boşanma kararına 14 gün içinde itiraz edilmiş ise öncelikle istinaf mahkemesine gönderilir.

Çekişmeli boşanma süreci karara itiraz sonucu istinafa başvurduktan sonraki süre 6 ay,  Yargıtay’a başvuru yapıldıktan sonra karar süresi  1 senedir. Boşanma davasının ön görülen süreler ile birlikte  makul sürenin uzamasına etken konular vardır, bu durumda belirtilen sürelere eklendiğinde daha fazla uzayabilmektedir.

Boşanma davasının sonuçlanma süresini etkileyen etkenlerden bahsedecek olursak, davada yatırılan eksik harcın tamamlatılması için süre verilmesi, boşanma davasında uzman görüşü raporu ile diğer bilirkişi raporların aile mahkemesine geç gönderilmesi sürenin uzamasında bilinen etkenlerdir.

Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer (Anlaşmalı ve Çekişmeli)

Günümüzdeki somut olaylara bakıldığında Çekişmeli boşanma davaları; tarafların haklılıkları, kusurluluk oranları, iddiaların ispatı gibi süreler de dahil olmak üzere ortalama olarak 1-3 yıl arasında sürmektedir.

Boşanma avukatı ile hukuka ve mevzuata uygun  takip edildiğinde çekişmeli boşanma davası en iyi ihtimalle 5-6 celsede tamamlanabilmektedir. Pratiğe bakılırsa ,İstanbul’da her duruşma arası 3-4 ay aralıklarla verilmesine bağlı olarak 1,5 – 2 yıl sürebilmektedir.

Çekişmeli boşanma işlemleri sırasında taraflar arasında anlaşma yapılması halinde, mahkemeye yapılan beyan ile dava anlaşmalı olarak da sonlandırılabilir. Sonuç olarak, Makul süre ile hakların korunarak sonuçlanmasındaki hedef, uzun süren yargılamaların önüne geçilerek, vatandaşın hukuk sistemine olan güveninin artırılması hedeflenmiştir.

Benzer Yazılarımız

Ankara Vergi Avukatı
Ankara’da bir çok avukatlık bürosu vergi uyuşmazlıkları konusunda hizmet vermekted...
blank
Ankara İşci Avukatı
Ankara İşci Avukatı – Hukuk Bürosu Ankara İşci Avukatı neler yapar? Sizleri nası...
blank
Depremzedelerin Hakları
Depremzedelerin Hakları Ülkemizde yaşanan Depremden dolayı vefat eden vatandaşlarımıza ...
blank
Kapıcı Dairesi Kiraya Verilebilir Mi
Kapıcı Dairesi Kiraya Verilebilir Mi? Son günlerde bize gelen mail ve telefonlarda merak ed...
blank
İşci Avukatı Ankara
İşci Avukatı Ankara Telefonları Ankara İşci Avukatları araması yapıyorsanız İşci A...
blank
Miras Hukuku Avukatı
Ölüm ve gaiplik durumunda kişinin mirasını kimlere hangi durumlarda intikal edeceğini ve...
blank
İş Hukuku Avukatı Ankara
İş Hukuku Avukatı Ankara, İşçi ve işveren arasında ki ilişkiyi düzenleyen, inceleyen...
blank
İş Mahkemesi Avukat Ücretini Kim Öder
İş Mahkemesi Avukat Ücretini Kim Öder? İş hukuku uyuşmazlıklarının çözümlendiği ...