Kapıcı Dairesi Kiraya Verilebilir Mi

Kapıcı Dairesi Kiraya Verilebilir Mi?

Son günlerde bize gelen mail ve telefonlarda merak edilen bir konu hakkında bilgi vermek istedik. Bu makalemizden sonra aklınızda Kapıcı Dairesi Kiraya Verilebilir Mi diye bir soru kalmayacak.

Konut kapıcıları yönetmeliğinin dördüncü bölümünde yer alan kısmında kapıcı konutu ile ilgili düzenleme yapılmıştır.
Kapıcı Konutu ve Tahliyesi
Madde l3— Kapıcıya görevi nedeniyle konut verilmesi zorunlu değildir. Kapıcıya görevi nedeniyle konut verilmişse, konutun 3194 sayılı İmar Kanunu ve Belediye İmar
Yönetmelikleri ile öngörülen asgari koşullara uygun olması gerekir. Kapıcıya, görevi nedeniyle verilmiş olan konut için iş sözleşmesinin devamı süresince kira
istenemez. Kapıcının su, elektrik, ısınma ve sıcak su giderlerine kısmen ya da tamamen katılıp katılmayacağı sözleşme ile belirlenir.

Kapıcı konutunun boşaltılmasında, 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununun Ek 2 nci maddesi hükümleri uygulanır. Bu konuda iş veya toplu iş sözleşmesinden doğan haklar saklıdır. Kapıcı Dairesi Başka Birine Kiraya Verilebilir mi?

Kapıcı yok ise veya kapıcı daireyi kullanmıyor ise, kapıcı dairesi “ortak yer” kabul edileceğinden, yönetim tarafından kiraya verilebilir. Kapıcı dairesi, apartmanda yer alan ortak mahallerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Ortak alan bu daireye ait tapu olmamak ile birlikte bu yer hakkında yapılacak tasarruf işlemlerinde tüm kat maliklerinin hakkı bulunuyor. Ortak yerlerin özelliği, ana gayrimenkul de malik olan her kişinin, hissesi oranında ortak yerde de mülkiyetinin olmasıdır. Nasıl ki, size ait olan bir gayrimenkulde sizin izin ve bilginiz dışında herhangi bir tasarruf yapılamaz ise, ortak yerlerde de izin ve bilginiz olmadan herhangi bir tasarruf işlemi yapılamaz. Ortak yerler, yani daha özel ifade etmek gerekir ise, kapıcı daireleri ve apartmana ait dükkanlar kiraya verilebilir. Kanunen hiç bir engel yoktur. Ancak bunun bir kuralı vardır, o da Kat Malikleri Kurulu Toplantısının bu gündemle yapılması ve bütün kat maliklerinden tek tek onay alınmasıdır. Yani kiralama işi, tüm kat maliklerinin oy birliği ile alacağı karar ile ancak mümkün olabilir.

Kapıcı Dairesi Kiraya Verilebilir Mi

Kapıcı Dairesi Kiraya Verilebilir Mi

 

Kapıcı Dairesi Kiraya Verilebilir Mi (Yargıtay Kararları)

Oy birliği ile karar alındıktan sonra, apartman/site adına kiralama işlemlerini yönetici yürütür. Oy Birliği ile Karar Alınmadığı Halde Kiraya Verilir ise Ne Yapılmalı? Bu halde, kat malikleri kurulu kararına itiraz hakkı gündeme gelecektir. Toplantıya katılmayan her kat maliki kararı öğrenmesinden başlayarak 1 ay içinde ve her halde karar tarihinden başlayarak 6 ay içinde ana gayrimenkulün bulunduğu yerdeki Sulh Hukuk Mahkemesine iptal davası açabilir. Toplantıya katılan ama oy vermemiş veya olumsuz oy vermiş maliklerde, karar tarihinden itibaren 1 ay içinde iptal davası açabilir. Elde edilen kira geliri; vergisel anlamda, kat malikleri açısından bir gelir olacağından her bir kat maliki başına değerlendirilmesi gereken bir husustur.Ancak genelde bu gelirlerin apartman/site giderleri için kullanılmasına karar verilmektedir.
Yargıtay Kararı:
Bir apartmanın sakinleri, 1968 yılında aldıkları ortak kararla; bodrum katta bulunan mimari projede apartman ortak alanı olan hizmetli odası, sığınak ve kömürlüğü birleştirip mesken olarak kiraya verdi. Binaya yeni taşınan vatandaşın şikayeti üzerine yargıya taşınan olayda son noktayı Yargıtay koydu. Komşuların apartmana gelir temin etmek amacıyla yaptıkları 50 yıllık düzenleme yargıdan döndü. Dava konusu yerin 30 gün içerisinde boşaltılmasına karar verildi.

Eğer yine de aklınızda Kapıcı Dairesi Kiraya Verilebilir Mi sorusu olursa bize ulaşabilir bilgi isteyebilirsiniz. Başka makalelerimizde görüşmek üzere. İyi günler dileriz.

Benzer Yazılarımız

Suç Ceza Avukatı Ankara
Suç Ceza Avukatı Ankara Üzerinize atılmış olan Suçları ya da işlemiş olduğunuz suç...
blank
Site Yönetimi İcra Takibi
Site Yönetimi İcra Takibi Avukatı; site sakinleri arasında ödemelerini gerçekleştirmeye...
blank
Eyt Nedir
Eyt Nedir? 1-EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR-EYT NEDİR? 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta...
blank
Ankara Ceza Avukatı
Ankara Ceza Avukatı Bilgileri Ankara Ceza Avukatı arayışınızda tecrübeli bir hukuk adam...
blank
Uyuşturucuyu Kullanma ve Bulundurma Suçu
Uyuşturucuyu Kullanma ve Bulundurma Suçu Türkiye, uyuşturucu kullanımı ve bulundurulmas...
blank
Ağır Ceza Avukatı Ücretleri
Ankara Ağır Ceza Avukatı Ücretleri Ankara Ağır Ceza Avukatı Ücretleri hakkında detayl...
blank
İş Hukuku Avukatı Tavsiye
İş Hukuku Avukatı Tavsiye Ankara Çalışan ve işveren sayısı artıkça Örneğin Ankara...
blank
Bilişim Avukatı
Bilişim Avukatı arayışınız varsa başınıza istenmeyen bir durum gelmiş olmalı, geli...