Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başvuru

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başvuru (Nasıl Yapılır)

Ülkemizde kendisine haksızlık yapıldığı düşüncesi olan vatandaşlarımız Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başvuru için araştırma yapıyorlar. Nasıl yapılır sorusuna cevap aramak için eşe dosta ya da internet üzerinden araştırma yapıyorlar. Bu yazımızda bu soruların cevaplarını ileteceğiz.

Avrupa İnan Hakları Mahkemesi

AİHM Fransanın Strasbourg şehrinde bulunmaktadır. Türkiye AİHS sözleşmesine üyedir ve bundan dolayı Tc vatandaşlarının Avrupa insan hakları mahkemesine bireysel başvuru yapma hakları vardır ve sonucunda Mahkemenin verdiği kararlar üye devletler için bağlayıcılık unsuru taşımaktadır. Avrupa insan hakları mahkemesine başvuru, AİHM bireysel başvuru formu ile yapılır. Bir başvurunun kabul edilebilirlik şartı için önce yapıldığı ülkenin iç hukuk yolları tüketilmeli ve tüm hukuki yollara başvurulmalıdır veya hak ihlalinin ortaya çıkmasında itibaren 4 aylık süre içinde yapılır. AİHM’ye başvuru süresi 1 şubat 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 6 aydan 4 aya inmiştir.

AİHM’ye yapılacak bir başvuruyla kişiler temel hak ve özgürlüklerinin ihlal edilmesi sonucunda şikayette bulunurlar. AİHM’ye bireysel başvuru yolu sıkça başvurulan bir yoldur ancak çok sıkı bir prosedürü vardır. AİHM’ye gönderilen başvuru formları ortalama %90 kabul edilebilirlik şartlarının birini yerine getirmediğinden dolayı reddedilmektedir ve bu da oldukça yüksek bir rakamdır.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başvuru

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başvuru

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başvuru Şartları

1) İlgili Ülkenin Yerel mahkemelerdeki iç hukuk yollarının tüketilmesi
2) Iç hukuk yollarının tüketilmesi veya hak ihlalinin ortaya çıkışından itibaren 4 ay
3) Başvuru yapan kişinin açık ve net ifadeler kullanması ,anonim başvurular reddedilir.
4) Aynı olayla ilgili ikinci başvurunun yapılmaması. Ancak başvuru konusu aynı olsa bile kararın gidişatını değiştirecek yeni deliller ortaya çıkmışsa başvuru değerlendirilir.
5) Başvurunun açıkca hakkın kötüye kullanılmasının anlaşılmasıyla başvuru reddedilir
6) Başvurucunun önemli bir zarara uğratılmış olması ,bu zararın ispatı gerekir
7) Bireysel başvuru AİHS ve Ek protokollerde yazan kurallara göre başvuruda bulunulmalıdır
8) Başvuruda bulunan kişi ihlale uğradığına yönelik başvurusunu ispatla desteklemesi gerekmektedir.

Ücret ; Ek olarak AİHM başvuru ücreti alınmaz ancak hazırlanan evraklar ve posta giderlerini başvuruyu yapan kişi öder. İlk başta AİHM’nin yayımladığı başvuru formunu doldurmak gerekir. İç hukukta bu ihlal için öngörülen yerel mahkemelere başvurup da olumsuz sonuç almak şarttır. Diğer yandan Türkiye’de Anayasa Mahkemesine yapılan bireysel başvuru da AİHM yönünden bir iç hukuk yoludur.
Sonucunda mahkemenin verebileceği kararlar; 1- Hak ihlali olmadığı kararı, 2- Hak ihlali olduğu kararı, 3-Tazminat kararı . Bu verilen kararlara karşı ilgili devletin veya başvurucunun 3 ay içinde itiraz hakkı bulunmaktadır.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başvuru İçin Hangi Adrese Göndermeliyim

Başvurunuzu yapmak için, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başvuru Sicil Dairesi tarafından sağlanan resmi başvuru formunu kullanmalısınız. Başvuruyu talimat verildiği şekilde doldurduğunuzdan ve sağlanması gereken bilgi ve belgelerle ilgili olarak Mahkeme İçtüzüğü’nün 47. maddesine uygun olduğundan emin olun. Mahkemeye başvurunuzu hazırlarken hukuki yardım almanız tavsiye edilir, ancak bunu yapmamayı da seçebilirsiniz. Ancak yargılamanın sonraki bir aşamasında Mahkeme sizden bir avukat tarafından temsil edilmenizi isteyecektir.

Yargılamanın sonraki bir aşamasında, Mahkeme ayrıca size en fazla avukat ücretini, yol ve iaşe masraflarını ve diğer gerekli acil masrafları kapsayan adli yardım sağlayabilir. Ancak adli yardım, yargılamanın ilk aşamasında bir başvurunun hazırlanması için veya başvurunun yapılması sırasında verilmeyecektir. Başvurunuz kabul edilebilir bulunursa, Mahkeme daha fazla bilgi alacaktır. Hükümetten ve başvuru sahibinden gözlem talep edecek ve ayrıca tanıkları ve uzmanları dinleyebilir, yerinde soruşturmalar yürütebilir veya tarafları Strazburg’da dinlenmeye davet edebilir.

AİHM açık adresi aşağıdaki gibidir.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi

Avrupa Konseyi

F-67075 Strazburg Cedex

Fransa

Faks +33 (0)3 88 41 27 30

Tel. +33 (0)3 88 41 20 18

Benzer Yazılarımız

Ankara İcra Davaları Avukatı
Ankara İcra Davaları Avukatı ve Büroları Ankara başkent olması ile beraber tanınmış...
blank
Ankara İş Hukuku Avukatları
Ankara İş Hukuku Avukatları bireysel olarak kendilerinin ofislerinde hizmet verebildikleri ...
blank
Avukat Ankara
Avukat Ankara İle Yapılan Çok Fazla Arama Vardır. Her insan hayatının bir döneminde pro...
blank
İşe İade Davası Avukatı
İşe İade Davası Avukatı Ankara Ankara da yaşıyorsunuz ve İşe İade Davası Avukatı a...
blank
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başvuru
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başvuru (Nasıl Yapılır) Ülkemizde kendisine haksızlık ...
blank
İş Davaları Nasıl İlerler
İş Davaları Nasıl İlerler? Ankara da bulunan birçok vatandaş İş Davaları Nasıl İle...
blank
Ceza Avukatı
Ceza Avukatı Ankara Ceza Avukatı; Ceza davası dosyalarına bakan, soruşturmalarda şüphel...
blank
Miras Hukuku Avukatı
Ölüm ve gaiplik durumunda kişinin mirasını kimlere hangi durumlarda intikal edeceğini ve...