Avukat Müvekkil Anlaşması

Avukat Müvekkil Anlaşması

Avukat İle Anlaşmada Müvekkiller Nasıl Yol İzlemelidir

Pek çoğumuz hukuki alanlarda yasal haklarımızın neler olduğunu bilmeyiz. Başınıza gelebilecek hukuki olaylarda Avukat Müvekkil Anlaşması yapılması gerekebilir. Tabii eğer bütçe yoksa devlet tarafından tarafınıza bir avukat atanacaktır. Bu durum ne zaman olur onu da başka makalelerimizde ele alacağız. Konumuza dönelim.

Yazı İçeriği;

  1. Ankara’da Avukat Seçimi
  2. Ceza Avukatı Anlaşması İçin Ne Kadar Ücret Öderim?
  3. Avukat İle Anlaşmada Sözleşme İmzalamam Gerekiyor Mu?

Avukat müvekkil ilişkisi genellikle noterler tarafından düzenlenen vekaletnamelere ve vekalet sözleşmelerine dayanmaktadır. Avukat ve müvekkil ilişkisi her şeyden önce karşılıklı güven esasına dayanır. İlişkide güven kadar güvenin tam iki taraflı olması da önemlidir.  Müvekkilin avukatına güvenmesi yetmez, avukatın da müvekkiline güvenmesi şarttır. Hukuka güvenin giderek azaldığı bu günlerde, bir de avukat ve müvekkili arasında güvensizlik doğarsa o mekanizmadan Adaletin çıkma şansı azalır.

Müvekkil ve avukat ile ilerleyen hukuki süreçlerin tamamının yönetiminde avukatın müvekkili ile olan iş ilişkisi, çalışma şeklinin tamamını etkilemektedir. Avukat ile müvekkilin aralarında kurdukları güven bağı ve birlikte sürdürülen iş boyunca birbirlerine karşı yükümlülükleri, aralarındaki iş ilişkisini, bu yükümlülüklerin eksiksiz yerine getirilmesini sağlayacak iletişimi sağlamak ise bu iş ilişkisinin yönetimini tanımlar.

Avukat Müvekkil Anlaşması

Avukat Müvekkil Anlaşması

Avukat Müvekkil Anlaşması (Ankara İçin)

Avukatlık sürecin başlanmasından sonuçlanmasına kadar iletişimin üst düzeyde olduğu bir meslektir. Bu bakımdan iletişimin sürecin her aşamasında korunması elzemdir. Bırakın karşı tarafla kendi müvekkilleriyle kavga eden müvekkillerin bulunduğu bir zamandayız. Avukatın gerek karşı tarafla ilişkileri ve olayı çözme kabiliyeti gerekse kendi müvekkilleriyle iletişimi koruması ve olayları çözme kabiliyeti avukatlıktaki olmazsa olmaz bir özelliktir. Avukat önce kendi müvekkilini ikna edebilmelidir.

Müvekkil bilgiye açtır. Kendinisi konu ile ilgili detaylı bilgilendirmek önemlidir. Örneğin; Avukat Müvekkil Anlaşması ne demek olduğunu bilmez. Kendisi Ceza Avukatı arıyor ve sizlerle yolu kesişti. Konu ile ilgili hiç bir bilgisi yok. Bu durumlarda müvekkilin sizleri sık sık arayıp bilgi istemesine zaman bırakmadan avukatların süreçleri iyi anlatması gerekir.

Özellikle Boşanma Avukatı. ya da Avukatları ile anlaşmalarda avukat ile müvekkil arasında tartışmalar çıkabiliyor. Müvekkil aklına gelen bir durumu ya da olayı hemen arayıp avukata iletmek istiyor. Bu yöntem doğru bir yöntem değildir. Bu durumlarda; müvekkil kendi notlarını toparlayıp tek seferde avukatına iletmesi daha sağlıklı olacaktır.

Avukatlarda robot değildir. Her söylediğiniz anında not edilmeyebilir. Ancak, yazılı olarak tek seferde ileteceğiniz bilgiler oldukça değerli olacaktır. Söz ile bilgilendirme yazılı olana göre daha kötü bir iletişim durumudur. Tabii bu avukatlı süreçler için geçerli. Farklı işlerde ya da sektörlerde durum değişebilir.

Avukat Müvekkil Anlaşması (Anlaşılır Olmak)

Avukat ifade ettiğine kendisi inanmalıdır. Bunların olması için de iletişimi güçlü bir avukat olmalıdır. Müvekkil kendi isteklerini anlayan ve mizacına uygun bir avukatla yola devam etmesi kendi yararınadır. En kötü anlaşma anlaşmazlıktan iyidir bakış açısından olunması avukatın temel kriteri olmalıdır. Çünkü her dava kazanılmaz avukat kazanılması mümkün olmadığını gördüğü davalarda karşı tarafla uzlaşma yoluna gitmeli  ve en az zararla  olayı neticelendirmelidir.

Özetle, Avukat müvekkil etkileşimini, müvekkilin ve toplumun yararına olacak biçimde yürütebilmek için avukatın psikolojik rahatsızlıkların etiolojisi konusunda asgari düzeyde de olsa bilgili olması ve avukat müvekkil ilişkilerinin psikolojik dinamikleri konusunda eğitimli olması, “avukat” rolünü özümsemiş olması ve mesleğini tüm sorunlarıyla birlikte sevmesi gerekir.

Bu Avukatlık mesleğini icra ederken oldukça önemli bir konudur. Avukat ne kadar bilgili ve kendini geliştirirse, hizmet verdiği müvekkillerin haklarını daha doğru savunacaktır. Avukatlar hangi konularda size destek olurlar;

 

Benzer Yazılarımız

Ankara Şirket Avukatı
Ankara Şirket Avukatları ticaret ve şirketler hukuku kapsamında şirketlerin, yöneticile...
blank
Tazminat Avukatı
Adliyenin yoğun olduğu konulardan biri de Tazminat konusudur. Mağduriyetlerin yaşandığı...
blank
Uyuşturucu Avukatı
Ankara Uyuşturucu Avukatı Uyuşturucu madde bulundurmak ve ticaretini yapmak suçlarıyla ka...
blank
Ankara Vergi Avukatı
Ankara’da bir çok avukatlık bürosu vergi uyuşmazlıkları konusunda hizmet vermekted...
blank
Ceza Savunma Avukatı
Ankara Ceza Savunma Avukatı Bir Ceza Avukatı , hukuki bilgiye sahip, becerikli ve hırsızl...
blank
İş Hukuku Avukatı Ankara Sincan
Özellikle iş hayatında karşılaşabilecek sorunlar oldukça fazla olduğu için adımları...
blank
Ceza Avukatı Önerisi
Ceza Avukatı Önerisi için birçok Hukuk Bürosundan veya Avukatlardan hizmet alabilirsiniz....
blank
Ankara Ceza Avukatları
Ankara Ceza Avukatları Tecrübeli Ankara Ceza Avukatları sizlerin haklarını korumakla içi...