Avukat Müvekkil Anlaşması

Avukat Müvekkil Anlaşması

Avukat İle Anlaşmada Müvekkiller Nasıl Yol İzlemelidir

Pek çoğumuz hukuki alanlarda yasal haklarımızın neler olduğunu bilmeyiz. Başınıza gelebilecek hukuki olaylarda Avukat Müvekkil Anlaşması yapılması gerekebilir. Tabii eğer bütçe yoksa devlet tarafından tarafınıza bir avukat atanacaktır. Bu durum ne zaman olur onu da başka makalelerimizde ele alacağız. Konumuza dönelim.

Yazı İçeriği;

  1. Ankara’da Avukat Seçimi
  2. Ceza Avukatı Anlaşması İçin Ne Kadar Ücret Öderim?
  3. Avukat İle Anlaşmada Sözleşme İmzalamam Gerekiyor Mu?

Avukat müvekkil ilişkisi genellikle noterler tarafından düzenlenen vekaletnamelere ve vekalet sözleşmelerine dayanmaktadır. Avukat ve müvekkil ilişkisi her şeyden önce karşılıklı güven esasına dayanır. İlişkide güven kadar güvenin tam iki taraflı olması da önemlidir.  Müvekkilin avukatına güvenmesi yetmez, avukatın da müvekkiline güvenmesi şarttır. Hukuka güvenin giderek azaldığı bu günlerde, bir de avukat ve müvekkili arasında güvensizlik doğarsa o mekanizmadan Adaletin çıkma şansı azalır.

Müvekkil ve avukat ile ilerleyen hukuki süreçlerin tamamının yönetiminde avukatın müvekkili ile olan iş ilişkisi, çalışma şeklinin tamamını etkilemektedir. Avukat ile müvekkilin aralarında kurdukları güven bağı ve birlikte sürdürülen iş boyunca birbirlerine karşı yükümlülükleri, aralarındaki iş ilişkisini, bu yükümlülüklerin eksiksiz yerine getirilmesini sağlayacak iletişimi sağlamak ise bu iş ilişkisinin yönetimini tanımlar.

Avukat Müvekkil Anlaşması

Avukat Müvekkil Anlaşması

Avukat Müvekkil Anlaşması (Ankara İçin)

Avukatlık sürecin başlanmasından sonuçlanmasına kadar iletişimin üst düzeyde olduğu bir meslektir. Bu bakımdan iletişimin sürecin her aşamasında korunması elzemdir. Bırakın karşı tarafla kendi müvekkilleriyle kavga eden müvekkillerin bulunduğu bir zamandayız. Avukatın gerek karşı tarafla ilişkileri ve olayı çözme kabiliyeti gerekse kendi müvekkilleriyle iletişimi koruması ve olayları çözme kabiliyeti avukatlıktaki olmazsa olmaz bir özelliktir. Avukat önce kendi müvekkilini ikna edebilmelidir.

Müvekkil bilgiye açtır. Kendinisi konu ile ilgili detaylı bilgilendirmek önemlidir. Örneğin; Avukat Müvekkil Anlaşması ne demek olduğunu bilmez. Kendisi Ceza Avukatı arıyor ve sizlerle yolu kesişti. Konu ile ilgili hiç bir bilgisi yok. Bu durumlarda müvekkilin sizleri sık sık arayıp bilgi istemesine zaman bırakmadan avukatların süreçleri iyi anlatması gerekir.

Özellikle Boşanma Avukatı. ya da Avukatları ile anlaşmalarda avukat ile müvekkil arasında tartışmalar çıkabiliyor. Müvekkil aklına gelen bir durumu ya da olayı hemen arayıp avukata iletmek istiyor. Bu yöntem doğru bir yöntem değildir. Bu durumlarda; müvekkil kendi notlarını toparlayıp tek seferde avukatına iletmesi daha sağlıklı olacaktır.

Avukatlarda robot değildir. Her söylediğiniz anında not edilmeyebilir. Ancak, yazılı olarak tek seferde ileteceğiniz bilgiler oldukça değerli olacaktır. Söz ile bilgilendirme yazılı olana göre daha kötü bir iletişim durumudur. Tabii bu avukatlı süreçler için geçerli. Farklı işlerde ya da sektörlerde durum değişebilir.

Avukat Müvekkil Anlaşması (Anlaşılır Olmak)

Avukat ifade ettiğine kendisi inanmalıdır. Bunların olması için de iletişimi güçlü bir avukat olmalıdır. Müvekkil kendi isteklerini anlayan ve mizacına uygun bir avukatla yola devam etmesi kendi yararınadır. En kötü anlaşma anlaşmazlıktan iyidir bakış açısından olunması avukatın temel kriteri olmalıdır. Çünkü her dava kazanılmaz avukat kazanılması mümkün olmadığını gördüğü davalarda karşı tarafla uzlaşma yoluna gitmeli  ve en az zararla  olayı neticelendirmelidir.

Özetle, Avukat müvekkil etkileşimini, müvekkilin ve toplumun yararına olacak biçimde yürütebilmek için avukatın psikolojik rahatsızlıkların etiolojisi konusunda asgari düzeyde de olsa bilgili olması ve avukat müvekkil ilişkilerinin psikolojik dinamikleri konusunda eğitimli olması, “avukat” rolünü özümsemiş olması ve mesleğini tüm sorunlarıyla birlikte sevmesi gerekir.

Bu Avukatlık mesleğini icra ederken oldukça önemli bir konudur. Avukat ne kadar bilgili ve kendini geliştirirse, hizmet verdiği müvekkillerin haklarını daha doğru savunacaktır. Avukatlar hangi konularda size destek olurlar;

 

Benzer Yazılarımız

Avukat Müvekkil Anlaşması
Avukat Müvekkil Anlaşması Avukat İle Anlaşmada Müvekkiller Nasıl Yol İzlemelidir Pek ...
blank
Tecrübeli Ceza Avukatı
Tecrübeli Ceza Avukatı Ankara Tecrübeli Ceza Avukatı sizleri haksız yere ceza almaktan ku...
blank
Boşanma Avukatları
Boşanma Avukatları Bu yazımızda Ankara Boşanma Avukatları ile ilgili bazı bilgiler akta...
blank
Ceza Avukatı Bilgileri
Her ne kadar benim avukata ihtiyacım olmaz desek de hayatımızda en az bir kere bir avukata ...
blank
İyi Avukat Seçimi
Davanızın büyük ya da küçük olması fark etmeksizin hukuki konularda her zaman dikkatli...
blank
Miras Hukuku Avukatı
Ölüm ve gaiplik durumunda kişinin mirasını kimlere hangi durumlarda intikal edeceğini ve...
blank
Boşanma Davaları
Ankara Boşanma Davalarında Avukatın Rolü Aile kurmak için yola çıkan çiftler bu yolda ...
blank
Site Yönetimi Avukatı
Ankara Site Yönetimi Avukatı, modern kentleşme ile birlikte insanların toplu yaşamaları ...