Ceza Avukatı

Ceza Avukatı Ankara

Ceza Avukatı; Ceza davası dosyalarına bakan, soruşturmalarda şüpheli konumundaki kişileri savunan, müştekinin ve yahut mağdurun vekilliği yapan, kısaca ceza hukukuyla ilgili olan işlemleri takip edip savunma görevini yapan avukatlara halk dilinde ceza avukatı denilmektedir. Hem kişinin özgürlüğü açısından hem de mağdur kişinin hakları açısından toplumun en hassas sorunlarıyla ilgilenmektedir. Temel olarak bakıldığı zaman her avukatın yaptığı gibi kişinin savunma işlevini yerine getirmeye çalışmaktadır. Fakat yine de ceza avukatının yapmış olduğu savunma işlevi, diğer avukatlık branşlarının savunma işlevinden biraz farklılık göstermektedir. Ankara Ceza Avukatı, doğrudan kişinin özgürlüğünü ilgilendiren bir alanda mesleğini icra eder. Bundan dolayı, almış oldukları davalar üzerinde oldukça sıkı bir inceleme yapar ve bu inceleme sonucunda mesleklerini en iyi şekilde icra etmeye çalışır. Ceza Hukuku avukatları, en çekişmeli ve en sorunlu davalarda mesleki faaliyetlerini icra etmektedir. Avukat, özellikle toplum tarafından yer yer haksız ithamlara maruz kalır. Bunun nedeni ise avukatlarının, müvekkilleriyle özdeşleştiriliyor olmasıdır. Bu durum oldukça yanlış bir bakış açısıdır. Müvekkilleriyle bir tutulmamaları için meslek etik kurallarını göz önünde bulundurarak hareket etmesi gerekmektedir. Aksi takdirdeki davranışlar, toplum tarafından yanlış anlaşılmalara sebebiyet verecektir.

Ceza Avukatı

Ceza Avukatı

Ankara Ceza Avukatı

Toplumda ceza avukatının suçlu insanları savunduğu şeklinde haksız bir düşünce vardır. Ancak Ceza Avukatı, Ceza Muhakemesi Kanunu’nun kendisine vermiş olduğu yetkiye dayanarak savunmanın sadece hukuki yönüyle ilgilenmektedir. Ceza Davaları Avukatı, şüpheliyle veya sanıkla özdeşleşmiş gibi kanaatlerin oluşmasına neden olacak davranışlardan kaçınmakla yükümlüdür. Bu yükümlülüğün ceza avukatlarınca yerine getirilmesi oldukça önemli bir noktadır. Avukatlık tüm dünyada günden güne branşlaşmaya devam etmektedir. Çoğu ülkede, mesleki alandaki uzmanlığın artmasını sağlamak amacıyla branşlaşmaya teşvik söz konusudur. Ancak, Türkiye’de ne mevzuatta ne de uygulamada bir branş olarak ağır Ceza Avukatı adı altında bir avukatlık branşı yer almamaktadır. Ancak yine de toplum tarafından avukatlar branşlaşmış gibi algılanır. Bunun nedeni ise bir avukatın, bir branşta daha başarılı olup ün yapmasından kaynaklanmaktadır. 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’na göre avukatlar, her türden davada müvekkillerini serbest bir şekilde savunma hakkına sahiptir. Bu nedenden dolayı, branşlaşma kavramı Türkiye Cumhuriyeti’nde yer almamaktadır.

Ağır Ceza Avukatı

Ağır Ceza Avukatı

Ceza Avukatı Hangi Davalara Bakar?

Ceza avukatlarının bakmış oldukları davalar, Türk Ceza Kanunu’nda veya özel kanunlarda suç olarak düzenlenen fiillerin işlenmesi sonucu açılmış olan davalardır. Ceza davalarında asıl olarak; mağdur, müşteki, suçtan zarar gören, katılan vekili ve sanığın hukuki yararını koruyan müdafi yer almaktadır. Ceza davalarının normal hukuk davalarından bir farkı ise iddia makamında Cumhuriyet Savcısı’nın bulunmasıdır. Hukuk davalarında ise durum bu şekilde değildir. Hukuk davalarında (istisnalar hariç) Cumhuriyet Savcısı görev yapmamaktadır. Ağır ceza, sulh ve asli ceza mahkemelerinde görülmekte olan davaların tümüne avukat olarak ceza avukatları bakmaktadır. Bu davalar da genel olarak hırsızlık, adam öldürme, tehdit, dolandırıcılık, kavga ve çete kurma gibi hukuksal durumlardır. Ceza Avukatı genel olarak, müvekkilinin etkin bir şekilde savunmasını yapmaktadır. Bu açıdan bakıldığı zaman, davalı taraf hakkında soruşturmanın kapsamında tüm delillerin toplanması, toplanmış olan delillerin mahkemeye sunulması ve cezai işlemlerin davalı kişinin veya kişilerin dosyasına işlenmesi ceza avukatlarının asli görevleri arasında yer almaktadır. Davanın açılması, soruşturma süreci, sonuç ve dava dosyasının kapanmasına kadar tüm süreçler ve işlemler bu avukatlar tarafından yürütülmektedir.

Benzer Yazılarımız

blank
Ceza Avukatı Bilgileri
Her ne kadar benim avukata ihtiyacım olmaz desek de hayatımızda en az bir kere bir avukata ...
blank
İşci Avukatı Ankara
İşci Avukatı Ankara Telefonları Ankara İşci Avukatları araması yapıyorsanız İşci A...
blank
Uyuşturucu Avukatı
Ankara Uyuşturucu Avukatı Uyuşturucu madde bulundurmak ve ticaretini yapmak suçlarıyla ka...
blank
Profesyonel İş Hukuku Avukatı
Profesyonel İş Hukuku Avukatı İşçi ile işveren arasında bulunan ilişkileri konu alan,...
blank
İş Davaları Nasıl İlerler
İş Davaları Nasıl İlerler? Ankara da bulunan birçok vatandaş İş Davaları Nasıl İle...
blank
İş Kazası Tazminat Avukatı
Ankara İş Kazası Tazminat Avukatı Ankara İş Kazası Tazminat Avukatı ya da Avukatları ...
blank
Ankara Avukat İletişim
Ankara başkentimiz olması dolayısıyla birçok avukatı barındırır. Avukat arama süreci...
blank
Neye Göre En İyi Avukat?
Ankara En İyi Avukatlar İle Çalışmak Ankara’da ki En İyi Avukatlar hakkında araş...