Bilişim Avukatı

Bilişim Avukatı arayışınız varsa başınıza istenmeyen bir durum gelmiş olmalı, gelişen teknolojiler ile birlikte maalesef Bilişim Suçları oldukça artmıştır. Teknolojisinin gelişmesi, hayatımızın her alanında köklü değişiklikleri beraberinde getiriyor. Gündelik hayatımızdan ticarete, spordan hukuka kadar her alanda teknoloji bağlantılı alanların hızla geliştiğini ve yaygınlaştığını görebiliyoruz. Bilgi teknolojileri diye adlandırabileceğimiz bilişim sektörü de bu alanların başında bulunuyor. Bilişimin hukukla kesişen alanları her geçen gün daha çok gündemimize taşınıyor. Hukukun bu alanında yoğunlaşan konularda ise karşımıza Bilişim Avukatı kavramı çıkıyor. Basitçe bir tanım yapmak gerekirse, bir bilişim avukatı, internet ve siber dünyayla ilgili yasal konuları ele alır. Bu alanda çalışan bilişim avukatları sıklıkla bilgisayar, elektronik, yazılım ve teknoloji konularında uzmanlık kazanır. Bilişim avukatı kendisinden hukuki danışmanlık hizmeti almak isteyen kişilere bilgi teknolojisi işlemlerinin yapılandırılması ve bilgisayar yazılımının lisanslanması konusunda yardımcı olur. Bilişim Avukatları bilgi teknolojilerinin hukuki boyutu üzerine hem gerçek hem de tüzel kişilere danışmanlık vererek onların bu hukuk alanındaki faaliyetlerine ilişkin yol gösterir. Ayrıca, bilgi teknolojileri hukuku alanında süren bir süreç varsa burada müvekkillerini temsil edebilir.

Ankara Bilişim Avukatları

İyi bir bilişim avukatı olarak sayılabilmek için gayrı resmi bazı nitelikler aranır. Aday 5-6 yıllık deneyime sahip ve bir hukuk fakültesinden başarıyla mezun olmuş olmalıdır. Aslında bunlar başka alanlarda uzmanlaşmış avukatlarda da aranan niteliktedir. Alanı ne olursa olsun uzmanlaşmış bir avukatın ilgili konuda en az 5 yıl aktif biçimde çalışmış olması beklenir. 5 yıldan sonra da bilişim avukatı öğrenme işlemini durdurmaz. Çünkü bilgi teknolojileri alanı her gün hatta günün her saati değişebilen dinamik bir sahadır. Buradaki değişimleri takip etmenin yanı sıra bu gelişmelerin hukuki yansımalarını süzebilen, yorumlayabilen ve müvekkillerinin yararına olacak biçimde yorumlayan bilişim avukatı kendi alanında sıklıkla aranan niteliklere sahiptir. Mükemmel akademik bilgilere, güçlü yazma, analitik ve iletişim becerilerine sahip olan deneyimli bir bilişim avukatı hem hukuki danışmanlık hizmeti vermede hem de müvekkillerini hukuki süreçte temsil etmede büyük başarı sağlayabilir. İdeal olarak, bir bilişim avukatının özellikle bilgi teknolojisi ve dış kaynak kullanımı işlemleri konusunda yasal kapasitede çalışma konusunda 1-2 yıllık deneyime sahip olması beklenir. Ayrıca, bilgi teknolojisi veya dış kaynak kullanımı alanlarında da iş tecrübesi çok yararlıdır. Ankara Bilişim Avukatı hizmeti için hukuk bürolarından destek isteyebilir, bireysel çalışan avukatlardan bilgi alabilirsiniz.

Ankara Bilişim Avukatı

Ankara Bilişim Avukatı

Bilişim Hukuk Büroları

Fikri Mülkiyet ve Bilgi Teknolojisi gibi konularda akademik hayatında ekstra çaba göstermiş bir bilişim avukatı elbette bir adım öne çıkacaktır. Bu adım bir yüksek lisans programı olabileceği gibi çeşitli kurslar ya da seminerler de olabilir. Bilişim ve teknoloji işlemleri veya diğer ilgili deneyimleri ile bilişim avukatı kompleks bir bilgi ve birikime sahiptir. olmalıdır. Dış kaynak kullanımı (ITO ve BPO), stratejik ittifaklar, ortak girişimler, yazılım ve sistemler (geliştirme ve lisanslama), Ar-Ge ve teknoloji transferi, lisanslama (patent) dahil olmak üzere çok çeşitli işlemler üzerinde çalışma fırsatına sahiptir. Ticari marka ve telif hakkı), biyoteknoloji, İnternet ve e-Ticaret, birleşme ve satın alma, finansman ve yeniden yapılandırma da bunların arasındadır. Tüm bu alanlar, ülkemizde yavaş yavaş gelişen ve bu sebeple yeterince oturmamış düzenlemelere sahip konulardır. Bu yüzden, iyi bir bilişim avukatı bu konularda mevcut bilgilerin yanı sıra bu konuların ileride nasıl şekilleneceğini tahmin noktasında da iyi olmalıdır. Yani örneğin biyoteknoloji henüz Türkiye’de ve dünyada tam anlamıyla gelişmemiş olsa bile, beş yıl sonra geliştiğinde bunun ne yönde olacağını, nasıl sonuçlar doğuracağını ve en önemlisi de hukuki alana nasıl yansıyacağını bir bilişim avukatı şimdiden ön görebilmelidir. Bu ön görü sayesinde bilişim avukatı müvekkillerini (kişiler ya da şirketler) erkenden uyarır, yönlendirir ve geleceğe hazırlar. Bunlar dışında, bilişim sektörü ile ilgili kişiler ya da şirketler hukuki bir problemle karşılaştığında bilişim avukatı sektörün teknik detaylarına da hakim olduğu için nasıl bir yol haritası izlenmesi gerektiğini erkenden belirler ve bunların hukuki düzlemde uygulanmasını denetler. Bir bilişim avukatı ile kişiler ve şirketler git gide önemini artıran ve ağırlıklı hale gelen bilişim sektöründe başarıyla yol alabilir. Alanında uzman, deneyimli ve güvenilir bir bilişim avukatı hem bu alanda faaliyet gösteren kişiler için hem de bu alandaki etkinliklerini iyi yönetmek isteyen şirketler için vazgeçilmezdir.

Benzer Yazılarımız

Ankara En İyi İcra Avukatı
Ankara En İyi İcra Avukatı Ankara’da En İyi İcra Avukatları – Hakkınızı K...
Ankara Vergi Avukatı
Ankara’da bir çok avukatlık bürosu vergi uyuşmazlıkları konusunda hizmet vermekted...
Boşanma Davaları
Ankara Boşanma Davalarında Avukatın Rolü Aile kurmak için yola çıkan çiftler bu yolda ...
İşci Hangi Durumlarda Kıdem Tazminatı Alabilir?
İşci Hangi Durumlarda Kıdem Tazminatı Alabilir? İşci Hangi Durumlarda Kıdem Tazminatı ...
Ceza Avukatı Bilgileri
Her ne kadar benim avukata ihtiyacım olmaz desek de hayatımızda en az bir kere bir avukata ...
Tecrübeli Ceza Avukatı
Tecrübeli Ceza Avukatı Ankara Tecrübeli Ceza Avukatı sizleri haksız yere ceza almaktan ku...
Epdk Lisans İptali
EPDK Lisans İptali EPDK Lisans İptali ve  Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu ve Lisans İpt...
Evlilik Dışı Dünyaya Gelen Çocukların Nüfus İşlemleri
Evlilik Dışı Dünyaya Gelen Çocukların Nüfus İşlemleri- Anne Yabancı Baba Türk Düny...