Boşanma ve Velayet

Boşanma ve Velayet

Boşanmada Velayete Karar Verilirken Nelere Dikkat Edilir?

 Boşanma ve Velayet konuları oldukça hassas bir o kadarda yorucu bir durumdur. Velayetin kime verileceği konusunda ilk olarak bakılacak durum çocuğun menfaat durumudur. Çocuk için en önemlisi onun menfaatlerinin korunmasıdır. Mahkemede bakılacak ilk durum çocuğun hangi ebeveyne velayetin verildiğinde menfaatleri daha iyi olabilir. Ankara Boşanma Avukatları bu durumlarda size destek ve yol gösterecek kişilerdir.

Çocuğun menfaatinden kasıt; geleceğinin planlanmasında ve karşılanması gereken ihtiyaçlarında hangi ebeveynin daha iyi bir rol izleyebileceğidir. Çocuğun velayeti, kime verildiğinde daha iyi bir geleceğe sahip olabileceği durumunun incelenmesidir. Aynı zamanda ekonomik ve sosyal olarak da ihtiyaçlarının karşılanması durumu da beraberinde incelenir.

Velayet davalarında yetişkin olmayan çocuk 8 yaşının üzerindeyse hâkim çocuğu mahkemede dinlemek ister. Yetişkin olmayan çocuğun görüşlerine, kendi yüksek çıkarına ters düşmediği sürece önem verilir. Çocuğa kiminle yaşamak istediği ve nedeni sorulur.

Boşanma ve Velayet

Boşanma ve Velayet

Boşanma Davalarında Çocuğun Velayeti Kime Verilir?

Boşanma ve Velayet davalarında velayet kararı hâkim tarafından verilir. Çocuğun anne ya da babaya verilme kararı hangisinin çocuğa daha iyi bir hayat vereceği göz önüne alınarak verilir. Vasi olacak kişinin yaşadığı hayatın bir çocuğa uygun olması, çocuğa yeterli ve kaliteli zaman ayırabilmesi, eğitim hayatına önem vermesi, fiziksel ve psikolojik sağlığının bir çocuğu yetiştirmek için uygun olması durumunda verilecektir. Bazı durumlarda hâkim tarafından ortak velayet kararı verilebilir.

Boşanma davalarında çocuğun yaşı önemli bir etkendir. Anne bakımına muhtaç yaşta olan bir çocuğun özel bir durum gelişmediği sürece velayeti babaya değil anneye verilir.

Yeni doğan bir bebeğin özellikle süt emzirme döneminde, çocuğun tuvalet ve temel becerilerinin gelişme evresi ve topluma uyum sağlaması için aldığı temel eğitimler dönemi olan 7 yaşına kadar olan dönemde özel bir durum gelişmediği sürece velayet anneye verilir. Bu yaş grubunda yer alan çocuklar için özel şartlar geliştiğinde velayeti babaya verilir.

8 yaşından büyük olan çocukların görüşleri mahkeme tarafından dinlenir ve büyük önem verilir. Çocuğun kimde kalmak istediği özellikle sorulur ve alınan cevap velayet kararı için oldukça belirleyicidir.

Ortak Velayet Nedir?

Ortak velayet, boşanma sonucunda anne ve babanın çocuklarının velayet haklarını birlikte kullanabilmesi anlamına gelmektedir.  Çocukların söz konusu olduğu boşanmalarda velayet düzenlemesi çözülmesi en zor konulardan biri olabilir. Her iki ebeveyn de bir çocuğun hayatına dahil olmak istiyorsa ve mahkemenin her iki ebeveyni de uzak tutmak için önemli bir nedeni yoksa, velayet düzenlemenizin ortak fiziksel ve yasal velayeti içermesini bekleyebilirsiniz.

Peki ya ortak velayet? Birçok kişi, bu terimlerin tam olarak ne anlama geldiğini bilmeden ortak velayet ve ortak velayet terimlerini kullanır. Ankara Boşanma ve Velayet davlarında, velayet kararıyla karşı karşıyaysanız ve çocuğunuz için mümkün olan en iyi düzenlemeyi yapmak istiyorsanız, farklılıkları anlamanız gerekir.

Çocuk velayeti ile ilgili herhangi bir tartışmada, aslında iki farklı velayet türü olduğunu hatırlamak önemlidir. Fiziksel velayet , bir çocuğa bakmayı içerir. Bu tür velayet, çocuğun fiziksel konumu ve verilen anda kiminle olduğu ile ilgilenir. Fiziksel velayeti olan bir taraf, çocuk için küçük günlük kararlar verebilir. Yasal velayet , çocuğun iyiliği için uzun vadeli kararlar alma hakkı ve sorumluluğudur. Türkiye yasaları “yasal velayet” terimini tanımlamaz, bu nedenle bir yargıç veya bir düzenlemeye dahil olan taraflar bunun ne anlama geldiğini ve çocuğun yüksek yararına ne olabileceğini tanımlayabilir. Yasal velayet kapsamındaki haklar, eğitim, sağlık hizmetleri ve spor ve kulüp gibi okul dışındaki faaliyetler hakkında önemli kararlar alma hakkını içerebilir.

Benzer Yazılarımız

Ankara Site İcra Avukatı
Ankara Site İcra Avukatı, site sakinleri içerisinde ödeme ve çeşitli konularla alakalı ...
blank
En İyi Ağır Ceza Avukatı Ankara
En İyi Ağır Ceza Avukatı Ankara En İyi Ağır Ceza Avukatı Ankara aramlarında öncelik ...
blank
Nasıl Avukat Olunur
Nasıl Avukat Olunur (Ankara) Birçok gencin hayalidir Ankara Avukatı olmak. Birilerini örne...
blank
İşe İade Davası Avukatı
İşe İade Davası Avukatı Ankara Ankara da yaşıyorsunuz ve İşe İade Davası Avukatı a...
blank
Uzman Ceza Avukatı
Uzman Ceza Avukatı (Nasıl Olunur) Uzman Ceza Avukatı, ceza hukuku alanında uzmanlaşmış ...
blank
Boşanma Avukatı Numaraları
Müşterilerinin ihtiyaçları için en iyi hizmeti sunma becerisine ve kapasitesine sahip ola...
blank
Ankara Şirket Avukatı
Ankara Şirket Avukatları ticaret ve şirketler hukuku kapsamında şirketlerin, yöneticile...
blank
Site Yönetimi Avukatı
Ankara Site Yönetimi Avukatı, modern kentleşme ile birlikte insanların toplu yaşamaları ...