İş Davaları Nasıl İlerler

İş Davaları Nasıl İlerler?

Ankara da bulunan birçok vatandaş İş Davaları Nasıl İlerler sorusuna yanıt aramak çin internette arama yaparlar. Avukat ya da Avukatlar ile görüşme nasıl yapılır? Bu yazımızda elimizden geldiğince aklınızda bulunan sorulara yanıt arayacağız. İşci ve İşveren arasında ki anlaşmazlıkları anlatan güzel bir yazı oldu. İyi okumalar dileriz.

Yazı İçeriği;

  1. İş Davaları Kaç Günde Sonuçlanır?
  2. İşci Hangi Durumlarda Dava Açmalıdır?
  3. İşveren Hakları
  4. İşci Davası Avukatları 

İŞ DAVALARI KAÇ GÜNDE SONUÇLANIR

İş Hukuku, işçiler ve işverenler arasındaki ilişkileri düzenleyen ve inceleyen bir hukuk dalıdır. İş Hukuku yalnız hizmet akdinden doğan ve bağımlı hizmet yükümlülüğü içindeki insan ilişkilerini konu alır. İş Hukuku iş veren ile işçi arasında ortaya çıkan tazminat alacaklarının çözümünde rehber olup, arabuluculuk sonrası yapılan toplantı sonucu uyuşmazlık olmaması haline iş mahkemesine açılan davalardır.

İş uyuşmazlıklarında zorunlu arabuluculuk sistemi mevcuttur. İş davası açılmadan önce işçi ile işveren arasında uyuşmazlığın çözümü için arabuluculuk aşaması zorunludur. İş davalarında zorunlu arabuluculuk süreci bir dava şartıdır. Eğer bu aşamadan sonra taraflar anlaşamazlarsa dava dilekçesi hazırlanarak dava açılabilecektir. Örneğin, alacaklarını alamayan bir işçi öncelikli olarak arabulucuya başvurmalıdır, arabulucu da ihtilaf çözülmez ise İş mahkemesinde dava açabilecektir.

İş Davaları Nasıl İlerler

İş Davaları Nasıl İlerler

İş Davaları Nasıl İlerler (Ankara)

İş Hukuku alanında oluşan anlaşmazlıklar davalara dönüşebilir. Her dava aynı sürede sonuçlanmayabilir. İş Davaları Nasıl İlerler sorusu tam da burada devreye giriyor. İşci Davaları dosyaların birbirinden farklılık göstermesi durumunda uzayabilir. Ya da daha kısa sürede sonuçlanabilir.

Alanında uzman Avukatların alacağı yol ile tecrübe olarak geride kalanların alacağı yol atnı olmayabilir. Bu nedenle, davalar aynı ancak sonuçlanma süreleri farklılık gösterebilir.

İş mahkemesinde açılan işçi ve işveren arasındaki davalara ilişkin Adalet Bakanlığının belirlediği hedef süre 540 gündür. İş davaları hedef süresi ilk derece mahkemeleri için belirlenmiş olan bir hedef süredir. İstinaf ve Yargıtay süreçleri bu belirlenen hedef süre içerisine dahil değildir.. Genellikle 4 ay ile 18 ay arasında iş davaları sonuçlanmaktadır.

Ancak belirttiğimiz gibi bu süre ilk derece mahkeme sürecidir. Yargıtay ve istinaf süreçleri eklendiği zaman bu süreç 3-4 yıla kadar uzamaktadır. İş mahkemesi kararının verilmesi sonrası iş mahkemesi hakimi tarafından gerekçeli karar 30 gün içinde yazılması gerekmektedir. Makul Sürede Yargılanma ilkesi gereğince; Anayasamızın 36’ıncı maddesinde ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 6 ıncı maddesinde düzenlenen “adil yargılanma hakkı”, yargılamaların adil ve tarafsız bir şekilde yürütülmesini sağlayarak, insan hak ve özgürlüklerinin güvencesi olmaktadır. 141 inci maddesinin dördüncü fıkrasında davaların en az giderle ve mümkün olan süratle sonuçlandırılmasının yargının görevi olduğu belirtilmiştir.

İş Davaları Nasıl İlerler (İşci Hakları)

Üst bölümde yer alan bilgilerde, davalar belirli bir zaman diliminde sonuçlanmıyordu bunları aktarmıştık. Mahkemelerin belirlenen süreler içerisinde davaları sonuçlandırmasını öngören ve Adalet Bakanlığı tarafından başlatılan ‘Yargıda Hedef Süre’ uygulaması 3 Eylül 2018’de başladı ve yürürlüğe girdi. Türkiye’de yıllarca süren davalar bulunuyor. Bu nedenle bu adımın atılması, mağdurların daha kısa sürede haklarına kavuşmasını sağlamıştır.

Her bir dava ve soruşturma için hedef süre öngören, hedeflenen sürede tamamlanamayan dava ve soruşturmaların hızlandırılması amacıyla çözümler üretilmesini ve bu sayede yargılama ve soruşturma sürelerinin kısaltılmasını amaçlıyor. Hukuk sistemimizin verimli bir şekilde çalışması için çok gerekli bir uygulamadır.

 

Benzer Yazılarımız

Tecrübeli İşçi Avukatı
Tecrübeli İşçi Avukatı Ankara Tecrübeli İşci Avukatı Ankara hizmetini verecek, olduk...
blank
İşci Hangi Durumlarda Kıdem Tazminatı Alabilir?
İşci Hangi Durumlarda Kıdem Tazminatı Alabilir? İşci Hangi Durumlarda Kıdem Tazminatı ...
blank
Tazminat Avukatı Ankara
Tazminat Avukatı Ankara Tazminat adliyeleri en çok meşgul eden konulardan biridir. İnsanla...
blank
Dava ve Ceza Zamanaşımı
Dava ve Ceza Zamanaşımı Adalet sistemi, suç işleyen kişilerin cezalandırılmasını ve ...
blank
Ankara Şirket Avukatı
Ankara Şirket Avukatları ticaret ve şirketler hukuku kapsamında şirketlerin, yöneticile...
blank
Ankara Ceza Avukatı
Ankara Ceza Avukatı Bilgileri Ankara Ceza Avukatı arayışınızda tecrübeli bir hukuk adam...
blank
İnternet ve Sosyal Medya Üzerinden Taciz Suçu
İnternet ve Sosyal Medya Üzerinden Taciz Suçu Nedir? İnternet ve sosyal medya üzerinden t...
blank
İşçi Avukatı Önerisi
İşci Avukatı Önerisi Ankara İşçiler bazı durumlarda işyerleriyle ilgili sorunlar yaş...